ZAKRES PUBLIKACJI: ZBIORNIK PRZECIWPOŻAROWY
OBIEKT: SCHRONISKO GÓRSKIE

Ekstremalne warunki nam nie straszne – zbiornik przeciwpożarowy w schronisku górskim z zimową wyprawą na czele


Andrzej Kulągowski, Ekspert z zakresu zbiorników na wodę z tworzyw sztucznych


W trudnych, górskich warunkach, gdzie dostęp do infrastruktury przeciwpożarowej może być ograniczony, niezawodne źródło wody stanowi fundament skutecznego systemu ochrony ppoż.

Realizacja instalacji przeciwpożarowej w schronisku to wyzwanie, które łączy piękno natury z koniecznością pokonania logistycznych i technicznych trudności. W tym przypadku zmierzyliśmy się z zadaniem wymagającym precyzji co do centymetra i… pieszej wędrówki na wysokość 1670 m n.p.m.!

W ciasnym pomieszczeniu o nietypowym kształcie, w samym środku surowej zimy, udało nam się zrealizować projekt, który w przypadku pożaru zapewni bezpieczeństwo zarówno odwiedzających, jak i budynku.

Technologia modułowa AmargTank MultiPower® umożliwiła precyzyjne dopasowanie zbiornika zarówno do specyfiki obiektu, jak i wymagającej lokalizacji. Jak wyglądała droga do realizacji tego celu?

Cel inwestycji

Zapewnienie odpowiedniego zapasu wody do celów przeciwpożarowych w budynku schroniska poprzez instalację modułowego zbiornika przeciwpożarowego, który stał się integralną częścią systemu gaszenia mgłą wodną.

Współpraca z firmą wykonującą instalacje przeciwpożarowe w schronisku górskim była kolejną z naszych wspólnych realizacji (wcześniejsza dotyczyła zbiornika na wodę dla biurowca >>). Tym razem naszym zadaniem było zapewnienie odpowiedniego zapasu wody do celów przeciwpożarowych poprzez instalację zbiornika w pomieszczeniu pompowni znajdującym się w budynku schroniska. Zbiornik przeciwpożarowy został zaprojektowany jako kluczowy element nowego systemu gaszenia mgłą wodną wdrażanego na obiekcie.

Zbiornik przeciwpożarowy w trudnych warunkach – wyzwania logistyczne i techniczne

Choć na pierwszy rzut oka realizacja mogła wydawać się stosunkowo prosta, w praktyce okazała się wymagającym wyzwaniem. Kluczowym problemem było dostosowanie gabarytów zbiornika przeciwpożarowego do niezwykle ciasnego, nietypowego pomieszczenia w kształcie trapezu (poniżej załączony rzut pompowni). Dodatkowym utrudnieniem był skośny sufit.

Aby zapewnić wymaganą pojemność zbiornika, konieczne było precyzyjne dopasowanie jego konstrukcji do dostępnej przestrzeni – zaledwie z kilkucentymetrowym marginesem między zbiornikiem a ścianami. Ta precyzja była kluczowa zarówno dla efektywnego wykorzystania pomieszczenia, jak i dla funkcjonalności instalacji.

Rys. 1. Schemat pomieszczenia pompowni z planowanym miejscem posadowienia zbiornika.



Dodatkowe uwarunkowania lokalizacyjne, takie jak położenie schroniska na wysokości 1670 m n.p.m., wymagały starannego zaplanowania logistycznego. Dostawa materiałów i narzędzi musiała zostać zrealizowana jeszcze przed otwarciem szlaku.

Specyficzne warunki wykluczały możliwość transportu i montażu zbiornika przeciwpożarowego w całości. Zarówno względy logistyczne, jak i ekonomiczne sprawiły, że takie rozwiązanie było po prostu nieosiągalne.

Aby dotrzeć na miejsce realizacji, ekipa montażowa musiała zmierzyć się z pieszą wędrówką w zimowych warunkach. Wysiłek wynagrodziły jednak zapierające dech w piersiach widoki, które towarzyszyły tej wyjątkowej wyprawie (kilka z nich prezentujemy na końcu relacji).

Dzięki tej inwestycji schronisko zyskało niezależny magazyn wody do celów gaśniczych, zwiększając poziom ochrony budynku oraz komfort i bezpieczeństwo osób korzystających z tego wyjątkowego miejsca.

Czym charakteryzuje się zbiornik modułowy zabudowany w schronisku?

Zbiornik modułowy na wodę stanowi integralną część instalacji gaszenia mgłą wodną. Najważniejsze dane dotyczące jego konstrukcji:

  • pojemność użytkowa zbiornika wyniosła 6 m3,
  • wymiary wewnętrzne: 1200 mm x 3300 mm x 2100 mm – zaprojektowane z myślą o efektywnym wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni,
  • dno zbiornika ppoż. wzmocniono w celu montażu pompy zatapialnej podłączonej do systemu mgły wodnej (wyposażenie po stronie firmy wykonującej instalację ppoż. w obiekcie) – w zbiorniku znalazły się dwie pompy zatapialne (główna i dobijająca),
  • wąż do podłączenia do instalacji ppoż. został wyprowadzony przez pokrywę zbiornika,
  • właz awaryjny został ulokowany na dachu zbiornika (w części pomieszczenia z wyższym sufitem).

Zabudowa zbiornika na wodę bez ingerencji w konstrukcję budynku

W przypadku omawianego schroniska, nawet w bardziej sprzyjającej lokalizacji, transport całego zbiornika do pomieszczenia pompowni, znajdującego się w jednym ze skrzydeł obiektu, wymuszałby zmiany w jego konstrukcji. To generowałoby dodatkowe koszty oraz wydłużało czas realizacji inwestycji.

Budowę zbiornika na miejscu umożliwia stosowana przez Amargo technologia modułowa (panelowa), szczególnie wykorzystywana w zabudowie wewnętrznej.

W przypadku schroniska montaż zbiornika ppoż. na miejscu został wykonany w zaledwie kilka dni.

Projektuj i realizuj inwestycje świadomie

[AKTUALIZACJA MATERIAŁU: 08.2024]

Konstrukcja modułowa niewiele Ci mówi? Odkryj jej tajniki i z sukcesem wykorzystuj zdobytą wiedzę w swoich projektach i inwestycjach z zakresu instalacji sanitarnych oraz przeciwpożarowych.

Na koniec kilka obiecanych wcześniej zdjęć 🙂

Porozmawiajmy o rozwiązaniu Twojego wyzwania

Rozmowa to klucz do sukcesu. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia.

Kategoria: Realizacje