Produkujemy oraz realizujemy montaż odstojników popłuczyn z tworzywa sztucznego PE High Density UV (PE-HD, HDPE) – polietylenu o dużej gęstości, które znajdują zastosowanie na stacjach uzdatniania wody.
Odstojnik wód popłucznych jest w stanie oczyścić wody popłuczne do wymaganych parametrów.
Jakość wykonania, zgrzewania, spawania oraz pozostałe procesy realizujemy według normy zakładowej nr NZ-AM/14192/TERM/2020.
Współpracujemy zarówno bezpośrednio z przedsiębiorstwami przemysłowymi, jak również z firmami inżynieryjno-wykonawczymi (generalnymi wykonawcami inwestycji – kliknij tutaj i sprawdź, jak możemy Cię wesprzeć.
Wyślij zapytanie
W przypadku odstojników podziemnych proponujemy wykonanie kompaktowego, polietylenowego zbiornika popłuczyn z rury niekarbowanej PE-HD, dwuściennej z gładkimi ściankami – zewnętrzną w kolorze czarnym, która zapewnia pełną odporność na promieniowanie UV i wewnętrzną jasną ułatwiającą inspekcję. W przypadku odstojników naziemnych – cylindryczne produkowane metodą nawojową lub prostopadłościenne z gotowych arkuszy tworzywa. Zbiorniki na wody popłuczne realizujemy wraz z układem pompowym wody nadosadowej i zintegrowanym wspawanym ekstruzyjnie fabrycznie pionem tłocznym oraz systemem sterowania – jako kompletne działające urządzenie.
Posadowienie odstojnika na wody popłuczne
Na SUW wody popłuczne powstają w procesach uzdatniania wody. Zawierają one zanieczyszczenia, które pochodzą z płukania filtrów. Głównie są to zawiesiny związków żelaza oraz manganu. Ich ilości zależą od zawartości tych substancji w wodzie podziemnej, jak również od częstości płukania filtrów w zależności od wielkości poboru wody.
W projektach odstojników na SUW ilości popłuczyn, czas trwania cyklu filtra i ilości zanieczyszczeń w wodzie oraz inne ważne parametry wylicza się w oparciu o konkretne wzory. Na SUW wody zużyte oraz wody popłuczne z filtrów są odprowadzane do odstojników, w których zawiesiny sedymentują na dno zbiornika, umożliwiając usunięcie wody nadosadowej.
Wody nadosadowe (technologiczne, po sklarowaniu) są wypompowywane pompą zatapialną wód popłucznych) i odprowadzane np. do rowów melioracyjnych lub w przypadkach, gdy np. gmina nie posiada pozwolenia na odprowadzenie wód popłucznych do rowu, wywożone do oczyszczalni ścieków.
Pozostające w części osadczej odstojnika odpady/zawiesiny w postaci rozwodnionych szlamów i osadów są odbierane specjalistycznym sprzętem przez dedykowane do tego firmy i wywożone poza teren SUW, np. na oczyszczalnie czy wysypiska. Odstojniki powinno się regularnie oczyszczać z nagromadzonych osadów.
Do odstojnika może trafiać także woda ze zbiorników wody uzdatnionej – na wypadek awaryjnego przepełnienia (przy takim założeniu do odstojnika doprowadza się przelewy i spusty z tych zbiorników).
Odstojnik na wody popłuczne może przyjąć ilość ścieków nie większą niż jego pojemność.
W zależności od potrzeb, jeśli istniejący zbiornik na wody popłuczne ma niewystarczającą pojemność użytkową, w celu jej powiększenia projektuje się i buduje nowy podziemny lub naziemny zbiornik. W takich przypadkach oba zbiorniki (odstojniki) pracują wspólnie co usprawnia prowadzenie procesu oczyszczania wód popłucznych na Stacjach Uzdatniania Wody.