ZAKRES PUBLIKACJI: ZBIORNIK CHEMOODPORNY | ZBIORNIK NA ŚCIEKI RADIOAKTYWNE | PROJEKTOWANIE ZBIORNIKÓW I INSTALACJI
BRANŻA: CENTRUM BADAWCZE / LABORATORIUM
Case study: jak magazynować ścieki radioaktywne zgodnie z wymogami – zespół zbiorników z tworzywa laminowanego
Grzegorz Zając, Konsultant technicznego wsparcia Klienta B2B Amargo
Ekspert z zakresu zbiorników i instalacji z tworzyw sztucznych
Zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa pracy centrum badawczego w obrębie instalacji gospodarki ściekami laboratoryjnymi i niskoaktywnymi wymaga szczególnego podejścia. Istotne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przechowywania niebezpiecznych odpadów, przy jednoczesnym spełnieniu wymogów wynikających z Obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 maja 2022 r., które ogłasza jednolity tekst rozporządzenia w sprawie odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego oraz zaleceń Państwowej Agencji Atomistyki.
Wdrażając kompleksowe rozwiązania, centra badawcze mogą nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonych działań, ale także zminimalizować ryzyko związane z nieprzewidzianymi zdarzeniami. To pozwala na ochronę zarówno ludzi, jak i środowiska naturalnego.
W materiale przedstawiamy realizację nowego układu sześciu zbiorników posadowionych w istniejącej żelbetonowej komorze podziemnej. W celu zapewnienia funkcjonalności oraz najwyższych standardów bezpieczeństwa, zbiorniki wyposażyliśmy w zautomatyzowaną instalację, a komorę zabezpieczyliśmy wykładziną chemoodporną. Zadanie poprzedzone było badaniem analizy szczelności istniejących zbiorników, które pracowały na obiekcie od kilkudziesięciu lat.
Inwestycja stanowi kluczowy element w efektywnym zarządzaniu odpadami niebezpiecznymi.
Sytuacja Inwestora – wpływ wieloletniej eksploatacji na stan techniczny zbiorników na ścieków laboratoryjne
W instalacji służącej do bezpiecznego gospodarowania ściekami laboratoryjnymi (instalacja zielona) oraz niskoaktywnymi (instalacja czerwona), pochodzącymi z centrum badawczego, przez kilkadziesiąt lat funkcjonowały trzy bezciśnieniowe zbiorniki.
Zbiorniki te znajdowały się w podziemnym żelbetonowym pomieszczeniu, przykrytym warstwą ziemi. W momencie nawiązania kontaktu z ekspertami Amargo®, w obiekcie tym trwały prace remontowe. Stan układu magazynowania ścieków budził wątpliwości, dlatego zdecydowano o sprawdzeniu stanu ich konstrukcji i szczelności pozwalających na podjęcie decyzji co do koniecznych działań naprawczych.
Charakterystyka dotychczasowych zbiorników
Każdy zbiornik miał pojemność 22 m³ i był wykorzystywany do magazynowania ścieków z laboratorium izotopowego. Ścieki dopływały do nich grawitacyjnie, natomiast po napełnieniu zbiorników odprowadzano je do sieci za pomocą zestawu pompowego.
Wieloletnia eksploatacja doprowadziła do znacznego pogorszenia stanu technicznego zbiorników.
Inwestor w pierwszej kolejności zlecił przeprowadzenie analizy szczelności istniejących zbiorników, aby na podstawie wyników ocenić możliwe opcje – naprawę lub budowę nowych zbiorników.
Wynik oceny stanu technicznego i szczelności konstrukcji wpłynął na decyzję o konieczności budowy nowych zbiorników magazynowych na ścieki laboratoryjne. Dodatkowo, w ramach prowadzonego na obiekcie remontu, zlecono wykonanie chemoodpornej powłoki na ścianach i dnie pomieszczenia, tworząc tym samym wannę wychwytową. Celem takiej wanny jest zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się odpadów w przypadku awarii i rozszczelnienia zbiorników.
Stan zbiorników oraz komory żelbetonowej przed i w trakcie rozpoczęcia prac remontowych pomieszczenia podziemnego i budowy nowych zbiorników na ścieki laboratoryjne
Założenia techniczne w zakresie zbiorników magazynowych na ścieki z laboratorium
Urzędem nadzorującym, z którym prowadzono wszelkie uzgodnienia dokumentacji i odbiorów była Państwowa Agencja Atomistyki. W przypadku budowy nowych zbiorników wymagana była konstrukcja z tworzywa sztucznego pokrytego laminatem. Dodatkowo materiał warstwy zabezpieczającej zbiornika musiał posiadać certyfikat odporności na związki chemiczne (oraz ich stężenia), które mogą pojawić się w zbiornikach.
Nowe zbiorniki bezciśnieniowe do magazynowania ścieków laboratoryjnych i niskoaktywnych z tworzywa laminowanego
We współpracy z wyspecjalizowanym biurem projektowym, w oparciu o zapisy Obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 maja 2022 r., które ogłasza jednolity tekst rozporządzenia w sprawie odpadów promieniotwórczych oraz wypalonego paliwa jądrowego, zaprojektowano i wykonano zespół sześciu zbiorników magazynowych przeznaczonych na ścieki laboratoryjne oraz odpady niskoaktywne.
Zbiorniki wykonane zostały z płyt polietylenu PE100 w kolorze czarnym i wzmocnione dodatkową warstwą z laminowanego tworzywa sztucznego PE100 pokrytego od zewnątrz (dach oraz część cylindryczna) żywicą (laminatem poliestrowo-szklanym).
Pojemność robocza każdego zbiornika wyniosła 11 m3. Zbiorniki zostały połączone parami za pomocą rurociągów, tworząc układ naczyń połączonych. W konstrukcji zbiorników przewidziano montaż dna pochyłego ze spadkiem 3%, co umożliwia ich całkowite opróżnienie. Żywotność obliczeniowa zespołu magazynowego wynosi 20 lat.
Nowe zbiorniki do magazynowania ścieków mają możliwość ich mieszania za pomocą zestawu pompowego – jest to wymóg konieczny przy pobieraniu próbek do badań.
Charakterystyka zbiorników magazynowych na ścieki
- Typ zbiorników: zbiornik magazynowy bezciśnieniowy (ciśnienie robocze hydrostatyczne)
- Czynnik roboczy: Ścieki niskoaktywne 1,10 g/cm3
- Pojemność całkowita każdego zbiornika: 12,50 m3
- Pojemność robocza każdego zbiornika: 11,00 m3
- Temperatura obliczeniowa zbiorników: 20°C
- Okres żywotności zbiorników: 20 lat
Produkcja zbiorników z tworzywa sztucznego laminowanego do magazynowania ścieków w zakładzie Amargo®
Wyposażenie zbiorników magazynowych na ścieki radioaktywne niskoaktywne
Każdy ze zbiorników posiada komplet niezbędnych do pracy przyłączy, umiejscowionych na dachu oraz w pobocznicy i został wyposażony w następujące elementy dodatkowe:
- czujnik przepełnienia, uniemożliwiający napełnienie zbiornika powyżej dopuszczalnej wysokości napełnienia,
- czujnik pustego zbiornika, uniemożliwiający uruchomienie pompy do opróżniania danego zbiornika jako zabezpieczenie przed suchobiegiem,
- radarową sondę poziomu, zapewniającą stały pomiar poziomu napełnienia zbiornika,
- wskaźnik stanu napełnienia – poziomowskaz linowy, wskazujący optycznie poziom napełnienia na zamocowanej skali wysokości napełnienia zbiornika,
- zawór kulowy ręczny na króćcu poboru ze zbiornika,
- przepustnicę międzykołnierzową ręczną na napływie grawitacyjnym.
Posadowienie i uruchomienie zespołu zbiorników odpornych na agresywne ścieki laboratoryjne i niskoaktywne
Chemoodporna wanna wychwytowa jako zabezpieczenie środowiska przed wyciekiem czynnika roboczego – ścieków radioaktywnych do gleby
Funkcję wanny ochronnej pełni pomieszczenie komory żelbetonowej, wyłożone płytami chemoodpornymi z tworzywa termoplastycznego PE. W przypadku awaryjnego rozszczelnienia któregokolwiek ze zbiorników magazynowych, wanna ochronna jest przystosowana do przejęcia mediów o właściwościach i parametrach odpowiadających ściekom laboratoryjnym, zgodnie z określeniami zawartymi w otrzymanych kartach ścieków.
Pojemność wychwytowa zamontowanych sześciu nowych zbiorników na ścieki laboratoryjne i niskoaktywne wynosi 84 m³, co pozwala na pomieszczenie wszystkich ścieków i spełnia wymagania regulacyjne.
Wanna ochronna została zaprojektowana i wykonana zgodnie z:
- wytycznymi Niemieckiego Stowarzyszenia Techniki Spawalniczej (DVS – Deutscher Verband für Schweisstechnik) – DSV 2205,
- Instrukcją Technologiczną Wytwórcy,
- Dziennikiem Ustaw Poz. 2267 z dnia 29 grudnia 2015 r.,
- Obwieszczeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 maja 2022 r., które ogłasza jednolity tekst rozporządzenia w sprawie odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego.
Instalacja gospodarowania ściekami laboratoryjnymi i niskoaktywnymi napływającymi z budynku laboratoryjnego
W ramach układu magazynowania wykonano nowe instalacje do gospodarowania ściekami: instalację ścieków laboratoryjnych (instalacja zielona) oraz instalację ścieków niskoaktywnych (instalacja czerwona). Obie instalacje zostały zrealizowane z rur i kształtek z tworzywa sztucznego – polietylenu PE100.
Instalacje zostały zaprojektowane do przesyłania czynnika roboczego, którym są ścieki laboratoryjne i niskoaktywne, o maksymalnej temperaturze 30°C oraz maksymalnym ciśnieniu 5 bar. Każda z instalacji została podzielona na trzy odcinki: grawitacyjny, służący do napełniania zbiorników, ssawny dla pomp oraz tłoczny dla pomp.
Dzięki instalacjom możliwe będą m.in.:
- wizualizacja stanu instalacji, w tym procesu napełniania, opróżniania i mieszania ścieków w zbiornikach, na przemysłowym panelu dotykowym,
- pomiar poziomu w zbiornikach dla ścieków zielonych i czerwonych za pomocą czujników analogowych,
- pomiar poziomu w sześciu zbiornikach z tworzywa również przy użyciu czujników analogowych,
- monitorowanie poziomu MIN, MAX w zbiornikach za pośrednictwem czujników analogowych,
- wizualizacja stanu zasuw napełniania grawitacyjnego,
- mieszanie ścieków w wybranym zbiorniku,
- wypompowanie ścieków z wybranego zbiornika do innego zbiornika w obrębie instalacji
- wypompowanie ścieków ze zbiorników do instalacji kanalizacyjnej lub do cysterny,
- wizualizacja stanu wszystkich zaworów oraz pomp na panelu dotykowym.
Instalacja gospodarowania ściekami: pomieszczenie pompowni (zdjęcia przed i po modernizacji), instalacja do napowietrzania ścieków oraz szafa sterująca z panelem operatorskim
Zgodność z prawem, bezpieczeństwo i funkcjonalność nowego układu magazynowania ścieków – podsumowanie korzyści, jakie zyskał Inwestor
Inwestor odniósł szereg korzyści z realizacji projektu związanego z budową nowych zbiorników do magazynowania ścieków laboratoryjnych. Przede wszystkim, zadanie zostało zrealizowane zgodnie z wymogami Państwowej Agencji Atomistyki oraz zapisami Obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z 30 maja 2022 r., które wprowadza jednolity tekst rozporządzenia dotyczącego odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego. Dzięki temu inwestycja była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa i zaleceniami dotyczącymi przechowywania odpadów promieniotwórczych.
Inwestor otrzymał wsparcie w realizacji projektu poprzez współpracę z wyspecjalizowanym biurem projektowym, co pozwoliło na minimalizację ryzyka. Całość inwestycji została powierzona jako kompleksowa usługa „pod klucz”, obejmująca wszystkie etapy: od opracowania projektu, przez produkcję i montaż, aż po odbiory i uruchomienie instalacji. Dzięki temu proces przebiegał sprawnie i zgodnie z założeniami technicznymi.
Zastosowany układ magazynowy charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie żrących ścieków promieniotwórczych, co wydłuża jego trwałość i niezawodność.
Odpowiednia pojemność zbiorników zapewnia bezpieczne i efektywne zarządzanie ściekami laboratoryjnymi oraz niskoaktywnymi. Dodatkowo, wdrożone środki ochrony środowiska przed potencjalnymi wyciekami czynnika roboczego zwiększają bezpieczeństwo systemu, minimalizując ryzyko skażenia i chroniąc otoczenie przed zagrożeniami.
Zautomatyzowana instalacja zwiększa funkcjonalność całego układu, umożliwiając zdalny monitoring aktualnego poziomu napełnienia zbiorników. System automatyki rejestruje czas przechowywania medium w zbiornikach oraz ilość ścieków wypompowanych do kanalizacji, co pozwala na dokładne zarządzanie procesami i bieżącą kontrolę.
ZGODNIE Z PRAWEM, ZALECENIAMI PAA I STANDARDAMI BRANŻOWYMI
Zbiorniki na ciekłe odpady promieniotwórcze (ścieki radioaktywne), odpady podekontaminacyjne
- Dowiedz się, jak zapewnić właściwe przechowywanie odpadów radioaktywnych, promieniotwórczych zgodnie z prawem i projektem zaleceń technicznych Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki
- Poznaj specyfikę konstrukcji z tworzyw laminowanych
- Poznaj właściwą ścieżkę postępowania w przypadku renowacji istniejących zbiorników lub inwestycji w nowy układ magazynowania ścieków
Jeśli reprezentujesz składowisko odpadów promieniotwórczych, zakład unieszkodliwiania odpadów, Instytut badawczy, laboratoria radiochemiczne, ośrodek badań jądrowych, jednostkę medyczną realizującą procesy radioterapii i diagnostyki czy Zakład Medycyny Nuklearnej, i odpowiadasz za przestrzeganie bezpieczeństwa przechowywania odpadów promieniotwórczych, pomożemy Ci zapewnić właściwe gospodarowanie ww. ściekami zgodnie z prawem i bez negatywnych skutków dla ludności oraz środowiska naturalnego.
Biuro Obsługi Klienta
Zapytania ofertowe odnośnie zakresu asortymentu poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00
*Administratorem danych jest AMARGO sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Koprkach, ul. Jaśminowa 16, 05-850 Ożarów Mazowiecki, adres e-mail: ado@amargo.pl. Dane podane w powyższym formularzu będę przetwarzane w celu przesłania pliku z poradnikiem firmy Amargo, z uwagi na uzasadniony interes administratora, polegający na odpowiadaniu na kierowane zgłoszenie. Jeżeli wyrażą Państwo chęć, adres e-mail będzie przetwarzany również w celu dostarczenia newsletteru, a więc świadczenia zamówionej usługi. Posiadają Państwo określone prawa wobec przetwarzanych danych osobowych, tj. dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przenoszenia, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, jak i wniesienia skargi do odpowiedniego organu (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa). Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do spełnienia określonego celu. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce Prywatności.