Strona główna ⟶ Wewnętrzne zbiorniki modułowe na wodę
Zbiorniki modułowe na wodę pitną i przeciwpożarową
Konsultacje, wizje lokalne na obiekcie oraz dobór optymalnych wymiarów zbiornika
Wykonanie projektu zbiornika lub wsparcie w korzystaniu z bibliotek Revit
Możliwość montażu na miejscu z pojedynczych modułów bez ingerencji w konstrukcję budynku
Odpowiednie wyposażenie zbiornika w zależności od jego funkcji (zestaw hydroforowy itd.)
Specjalizujemy się w projektowaniu i wykonawstwie zbiorników modułowych na wodę (także z zestawem hydroforowym) dla obiektów komercyjnych i przemysłowych.
Bezciśnieniowe zbiorniki modułowe z 25-letnim okresem żywotności wykonujemy w technologii AmargTank MultiPower® z prefabrykowanych płyt tworzywa sztucznego. Pełnią funkcję magazynu wody w instalacjach sanitarnych oraz przeciwpożarowych i są przeznaczone do zabudowy wewnątrz budynków.
Materiał konstrukcyjny posiada atestyNarodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.
Kalkulacja kosztów zbiornika
Wypełnij formularz doboru, aby otrzymać wycenę zbiornika.
Nasza koncepcja pozwala zapewnić stabilny dostęp do wody w ciągu całej doby, skutecznie rozwiązując problemy związane ze spadkami ciśnienia w sieci wodociągowej, niską wydajnością przyłącza wody z sieci miejskiej, niewystarczającymi parametrami zasilania czy niekorzystnymi warunkami technicznymi przyłączenia do sieci.
Pomagamy spełnić wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowiaz dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą w zakresie zapewnienia zapasu pitnej wody rezerwowej.
Funkcja zbiorników
Wbudowane zbiorniki modułowe AmargTank MultiPower® znajdują zastosowanie w magazynowaniu wody w instalacjach sanitarnych i przeciwpożarowych – są to w szczególności:
Bezciśnieniowe zbiorniki modułowerealizujemy w formule zaprojektuj-wybuduj we współpracy z biurami projektowymi i firmami wykonawczymi, jak również bezpośrednio z Inwestorami dla takich obiektów, jak:
ośrodki zdrowia (szpitale, hospicja, zakłady opiekuńczo-lecznicze, ośrodki rehabilitacyjne, uzdrowiska, sanatoria) oraz lądowiska śmigłowców ratunkowych,
hotele i pensjonaty,
budynki wielorodzinne (bloki, wieżowce, kamienice), spółdzielnie mieszkaniowe,
szkoły,
biurowce,
obiekty sakralne,
zakłady przemysłowe.
Z kim współpracujemy
Współpracujemy z projektantami instalacji sanitarnych i przeciwpożarowych, firmami projektowo-wykonawczymi, konsultingowo-inżynieryjnymi, generalnymi wykonawcami inwestycji oraz bezpośrednio z zarządcami obiektów komercyjnych (tj. hotel, bank, obiekt handlowy, schronisko), obiektów medycznych (szpital, hospicjum, sanatorium itp.), spółdzielniami mieszkaniowymi, osobami technicznymi odpowiedzialnymi za instalacje sanitarne i ppoż. w budynkach.
Rozważasz możliwość zastosowania zbiornika modułowego w Twoim projekcie/inwestycji?
Zweryfikuj potencjał konstrukcji i sprawdź, jakie rozwiązanie zaproponujemy.
Konstrukcja: płaszcz prostopadłościenny wzmacniany płytami wspawanymi wewnątrz pod kątem 90°
Ściany zbiornika: płyty modułowe (in. żebrowane, sandwichowe) MultiPower/Polystone CubX z odpornego tworzywa PP-COPO, HDPE lub PP-H
Rozwiń, by poznać parametry płyt MultiPower
typ MultiPower AMARGPanel®
tworzywo: polipropylen copolimeru PP-C
konstrukcja sandwichowa (dwie płyty lite zespolone plastrem miodu)
wzmocnienia płyt realizowane za pomocą poprzecznych żeber usztywniających w dwóch wariantach rozstawu: 50/50 mm lub 50/100 mm (w przypadku małych obciążeń)
dobra izolacyjność cieplna (1,7 W/m²×K) ograniczająca nagrzewanie wody
waga płyt sandwichowych MultiPower z PP: ±13 kg/m²
zakres temperatur stosowania (woda): od 0°C do +40°C
wymiary: 2600 × 1000 mm (+/−0,4%), grubość 51 mm
kolor: RAL 7032 szary beżowy
materiał posiada atesty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH
Dno i pokrywa (sufit): płyta lita np. z PP lub HDPE
Wyposażenie: króćce, przyłącza, rurociągi zasilania, zasuwy i zawory, systemy sterowania, pomiarów poziomu wody i komunikacji z centralnymi systemami sterowania zainstalowanymi w budynkach
Praktyczne korzyści zbiorników panelowych z tworzywa
Bezpieczeństwo
Zachowanie najwyższych standardów higienicznych – atesty PZH
Gwarancja czystości wody pitnej – ograniczenie ryzyka rozwoju i namnażania bakterii typu Legionella (materiał konstrukcyjny cechuje się dobrą izolacyjnością cieplną (1,7 W m2 × K), ściany izolujące cieplnie ograniczają nagrzewanie wody)
Możliwość drobnych modyfikacji bez ryzyka negatywnego wpływu na konstrukcję i stan zbiornika
Wieloletnia trwałość zbiornika bez ryzyka wystąpienia przecieku i zalania pomieszczenia dzięki wysokiej odporności na zużycie, dużej wytrzymałości na pęknięcia oraz znikomej absorpcji wody
Realne oszczędności
Brak konieczności kosztownych ingerencji w konstrukcję budynku (np. wyburzanie ścian czy poszerzanie otworów drzwiowych) – wystarczy, że na drodze wniesienia elementów, tj. płyt do montażu zbiornika, nie będą stały żadne stałe przeszkody
Możliwość wykorzystania nieużytkowanych pomieszczeń
Uniknięcie kosztownych napraw i remontów dzięki wykluczeniu środowiska sprzyjającego korozji
Znaczne oszczędności eksploatacyjne
Brak nieprzewidzianych kosztów oraz zmian w koncepcji, mogących wpłynąć na harmonogram realizacji
Ograniczenie zanieczyszczenia wtórnego elementów instalacji ppoż. (gaszenie mgłą wodną) i uniknięcie wnikania brudu do dysz o małych średnicach (w przypadku zbiorników ze stali mogą się one zapychać opiłkami i cząstkami metalu, co stwarza ryzyko niewłaściwego działania instalacji)
Eksploatacja
Wieloletnia trwałość zbiornika (na ogół 25-letnia żywotność konstrukcji)
Nieograniczone możliwości dezynfekcji i mycia zbiornika pod ciśnieniem
Komfort podczas wykonywania czynności eksploatacyjnychi serwisowych z uwagi na niską wagę (otwieranie dużej, sztywnej, a zarazem lekkiej pokrywy zbiornika nie jest uciążliwe)
Czas realizacji
Realizacja projektu i montażu bez dodatkowych procedur i pozwoleń
Szybki montaż skracający czas wyłączenia z ruchu urządzeń i instalacji
Kalkulacja kosztów zbiornika
Wypełnij formularz doboru, aby otrzymać wycenę zbiornika.
Montaż zbiorników na wodę typu AmargTank MultiPower® bardzo często odbywa się w najniższych kondygnacjach istniejących już budynków. Są to na ogół pomieszczenia ciasne, w których nie ma możliwości wstawienia gotowego zbiornika. Na drodze znajdują się korytarze, wąskie otwory drzwiowe, dlatego w takich przypadkach możliwe jest jedynie zbudowanie zbiornika z pojedynczych prefabrykowanych segmentów.
W takich sytuacjach płyty z tworzywa transportujemy na miejsce i wnosimy do pomieszczenia pojedynczo, a następnie łączymy je ze sobą. Dzięki możliwości dostosowania montażu do warunków lokalizacyjnych ograniczamy ingerencję w konstrukcję budynku i tym samym minimalizujemy koszty. Oczywiście jeśli warunki na to pozwalają, instalujemy gotowy zbiornik.
Gdy montaż zbiornika wewnątrz budynku jest niemożliwy z powodu braku odpowiedniego pomieszczenia, a instalacja podziemna napotyka na przeszkody, takie jak kolizje z innymi instalacjami, duży nakład pracy lub wysokie koszty, alternatywnym rozwiązaniem jest zbiornik modułowy zabudowany w kontenerze. Taka konstrukcja umożliwia umieszczenie całej instalacji na zewnątrz budynku, skutecznie eliminując problem ograniczonej przestrzeni wewnętrznej.
Brak konieczności ingerencji w konstrukcję budynku
Wystarczy, że na drodze wniesienia elementów, tj. płyt konstrukcyjnych do montażu zbiornika nie będą stały żadne stałe przeszkody.
Montaż w zaledwie 2-4 dni!
Budowa z pojedynczych modułów pozwala na minimalny okres wyłączenia instalacji z ruchu. W zależności od gabarytów zbiornika montaż takiej konstrukcji zazwyczaj trwa od 2 do 4 dni.
Próba szczelności zbiornika
Po zabudowie konstrukcji wykonujemy próbę szczelności metodą przeskoku iskry elektromagnetycznej lub poprzez zalanie zbiornika wodą do miejsca przelewu na czas 24 godzin.
Zrealizowane projekty zbiorników na modułowych na wodę
Szpital
Zbiornik rezerwowy na wodę pitną o pojemności 162,5 m3
Cel: zapewnienie źródła zapasu wody pitnej w obiekcie szpitalnym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz dostosowanie do nietypowego kształtu pomieszczenia
Zakres realizacji: projekt i budowa zbiornika na wodę pitną o nietypowym kształcie litery „L”
Cel: optymalizacja kosztów poprzez usprawnienie gospodarki wodno-ściekowej (zmniejszone zużycie wody z sieci wodociągowej i ponowne wykorzystanie wody popłucznej)
Zakres realizacji: projekt i budowa odstojnika wód popłucznych o pojemności całkowitej 104,5 m³
prace budowlane (dźwigi, prace ziemne, wykopy i ich odwodnienia, prace żelbetowe, rurociągi podziemne itp.),
izolacja cieplna konstrukcji zewnętrznych i systemy ogrzewania + koszty energii,
systemy współpracujące tj. czujniki, sterowanie, skrzynki i elementy sygnalizacyjne + doprowadzenie i spięcie z systemem w budynku),
warunki eksploatacji (serwis, przeglądy, utrzymanie czystości itd.).
Jakie parametry są potrzebne do doboru i zaprojektowania zbiornika modułowego?
Aby dokonać doboru i rzetelnej wyceny zbiornika na wodę AmargTank MultiPower® ważne jest wskazanie parametrów, takich jak m.in.:
funkcja, jaką będzie pełnił zbiornik (np. zbiornik magazynowy − buforowy wody pitnej, zapasu na cele przeciwpożarowe, zapasowe źródło wody wg rozporządzenia czy np. zbiornik przelewowy wody),
wymagana pojemność czynna / całkowita zbiornika wody podanej w m3,
wymagane / oczekiwane wymiary wewnętrzne zbiornika na wodę (szerokość, długość, wysokość podane w m),
wskazanie rodzaju budynku (mieszkalny, hotelowy, szpital, biurowiec, etc.) + informacja czy jest to obiekt nowobudowany czy istniejący),
w przypadku zbiorników wewnętrznych istotny jest opis miejsca posadowienia, tj. wymiarów pomieszczenia piwnicznego, garażu etc. w którym ma zostać posadowiony zbiornik oraz informacji nt. ciągów komunikacyjnych − pozwoli to na ustalenie, czy zbiornik będzie wnoszony w całości czy też budowany na miejscu z pojedynczych elementów,
informacja o rodzaju podłoża,
informacje nt. dodatkowego wyposażenia − króćców zbiornika wody, zestawu hydroforowego itd.
Opracowane przez nas biblioteki Revit pozwolą Ci jeszcze sprawniej projektować zbiorniki na wodę przeciwpożarową i pitną oraz szacować ryzyka związane z inwestycją.
Na co zwrócić uwagę planując zbiornik panelowy wewnętrzny do instalacji sanitarnej lub ppoż.?
2 × 2 × 2 = 8 m3 – ale czy na pewno? W przypadku zbiorników modułowych matematyka działa nieco inaczej. Jeśli musisz zapewnić konkretną pojemność czynną, weź pod uwagę specyfikę konstrukcji. Strefy martwe, grubość płyt, wzmocnienia wewnętrzne – wszystko to uszczupla pojemność czynną zbiornika na wodę. Proponujemy Ci pobranie darmowego poradnika, w którym znajdziesz komplet przydatnych informacji. Dzięki nim unikniesz zmian projektowych, nieplanowanych kosztów, czy opóźnień realizacji.
Jaki jest standardowy zakres wymiarów zbiornika MultiPower?
Pojemność wbudowanych, modułowych zbiorników na wodę z tworzywa
Na ogół realizujemy zbiorniki na wodę o pojemnościach użytkowych V rzędu 6 m3, 8 m3, 15 m3, 20 m3, 30 m3, 50 m3, 100 m3, 150 m3. Jeden z większych zbiorników, który wykonaliśmy dla jednego ze szpitali miał pojemność 162,5 m3 i cechował się niestandardowym kształtem.
Zbiorniki realizujemy pod konkretne wymiary i pojemności, na indywidualne zamówienie, zarówno do istniejących, jak i nowoprojektowanych instalacji.
Standardowy zakres wymiarów zbiornika, który można uzyskać wykorzystując gotowe biblioteki Revit Amargo:
wysokość: zakres 1500÷2600 mm,
długość: zakres 1000÷5000 mm,
szerokość: zakres 1000÷5000 mm.
W jaką armaturę są wyposażane zbiorniki modułowe na wodę?
Zbiorniki modułowe na wodę wyposażamy w króćce, przyłącza, rurociągi zasilania, zasuwy i zawory, systemy sterowania, pomiarów poziomu wody, komunikacji z centralnymi systemami sterowania zainstalowanymi w budynkach.
Rodzaje króćców
Króciec napełniania (wariant z przyłączem bocznym lub górnym)
Króciec poboru
Króciec przelewu
Króciec opróżniania
Króciec dodatkowy
Wyposażenie dodatkowe
Wodowskaz
Schodki
Właz rewizyjny
Odpowietrzenie
Przykładowe wyposażenie techniczne zbiornika na wodę w zależności od jego przeznaczenia
Przejście kablowe (sonda)
Zasilanie zestawu pomp
Układ pompowy
Zasilanie zbiornika
Odpowietrzenia
Spust awaryjny
Wyłaz rewizyjny
Przelew awaryjny
Przepływy międzyzbiornikowe
Szafa sterująca
Przepustnice międzykołnierzowe
Bajpas
Kompensator
Jak przygotować podłoże pod posadowienie zbiornika?
Podłoże na którym ma zostać posadowiony zbiornik powinno być równe (pozbawione uskoków, zagłębień, ostrych krawędzi) i oczyszczone ze wszelkich zabrudzeń. Jeśli nie ma odpowiedniego fundamentu, należy go wcześniej wykonać. Jego powierzchnia powinna być gładka i wyrównana, ze spadkiem maksymalnie 0,5% w jednym kierunku. Poprawnie wykonany fundament pozwoli na posadowienia zbiornika zgodnie z wymaganiami statyki i tym samym na przeniesienie obciążenia pochodzącego od ciężaru własnego zbiornika, jak również zawartej w nim wody podczas całkowitego napełnienia.
W jakich zastosowaniach mogą pracować zbiorniki na wodę z tworzywa?
Ochrona przeciwpożarowa (zbiorniki jako istotny element instalacji przeciwpożarowych przeznaczony do gromadzenia wody wykorzystywanej w celach gaśniczych) Zbiorniki jako źródło zapasu wody do awaryjnego zasilania stałych urządzeń gaśniczych, instalacji i sieci przeciwpożarowych w nowobudowanych obiektach przemysłowych, magazynach gazów i cieczy palnych oraz obiektach użyteczności publicznej, które nie mają możliwości zapewnienia odpowiedniej ilości wody gaśniczej w krótkim czasie.
Cele socjalno-bytowe(do zapewnienia wody pitnej w placówkach medycznych, biurowcach, budynkach wielorodzinnych zgodnie z rozporządzeniem) Magazynowanie wody zdatnej do spożycia przez ludzi do celów socjalno-bytowych w obiektach użyteczności publicznej (biurowce, wieżowce, budynki wielorodzinne) oraz ośrodkach prowadzących działalność leczniczą zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Retencja deszczówki Zagospodarowanie wód opadowych pozwalające na zmniejszenie zużycia wody wodociągowej (kontrolowany i zredukowany odpływ ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej) oraz jej wykorzystanie np. do podlewania zieleni i rozprowadzenia systemu nawadniania na terenie zewnętrznym obiektu.
Zachowanie ciągłości produkcji Zbiorniki do wyrównania zbyt niskiego ciśnienia w sieci zakładowej w związku z nierównym rozbiorem wody na sieci, co może wpływać na awarie zainstalowanych urządzeń lub zabezpieczenia odpowiedniej ilości wody na wypadek sytuacji zapotrzebowania przewyższającego możliwości istniejącej sieci wodociągowej lub awarii.
Dostosowanie do nowych warunków w obiekcie Zbiorniki magazynowe wody do istniejących obiektów (zarówno przemysłowych jak i publicznych), które zmieniły swój charakter, funkcję, są remontowane lub rozbudowywane i wymagają dostosowania sposobu gromadzenia wody do nowych warunków.
Ograniczona przestrzeń w budynkach Obiekty, które mają ograniczoną przestrzeń i posadowienie zbiornika na wodę jest możliwe jedynie w trudno dostępnym, ciasnym, piwnicznym pomieszczeniu, a finanse nie pozwalają na ingerencję w elementy konstrukcyjne (wyburzenia ścian, modyfikacje otworów okiennych i drzwiowych).
Duże zbiorniki na wodę znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle (np. zbiornik ppoż.), jak i w obiektach użyteczności publicznej (poza celami ppoż. także rezerwa wody). Służą przede wszystkim do magazynowania wody dla stałych urządzeń gaśniczych, instalacji i sieci przeciwpożarowych oraz do zewnętrznego gaszenia pożaru. Dzięki temu w przypadku pożaru zapewnione zostaje zasilanie w wodę z gwarancją odpowiedniego, nieprzerwanego dopływu wody o określonym ciśnieniu. Dodatkowo zbiorniki znajdują zastosowanie jako wyrównanie ciśnienia w sieci wodociągowej i rozległej instalacji (przede wszystkim pionach instalacji o znacznej wysokości np. w wieżowcach).
Atestowane zbiorniki zapasowe wody pozwalają na zapewnienie odpowiedniego, wielogodzinnego zapasu wody pitnej, który wedle wymagań rozporządzenia ministra wynosi 12 godzin (np. na potrzeby szpitala, ośrodka opiekuńczego, hospicjum, sanatorium, czy hotelu) lub technologicznej.
Jakie argumenty technologii przemawiają za oszczędnościami?
Naszym klientom proponujemy nie tylko rozwiązania bezpieczne, ale również ekonomiczne. Jedną z istotnych zalet składanych zbiorników na wodę Amargo są niskie koszty całkowite budowy zbiornika w stosunku do innych technologii. Wynikają one z poniższych kwestii:
prefabrykowane elementy konstrukcyjne zbiornika bez mniejszego problemu możemy wnieść przez każde drzwi, wąski korytarz lub klatkę schodową, dzięki czemu chcąc wybudować zbiornik wody wewnętrzny nie musisz ponosić kosztów związanych np. z wyburzaniem ścian w budynku,
w przeciwieństwie do zbiorników stalowych, zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego Amargo MultiPower cechują się niską masą, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z wykonaniem płyty fundamentowej lub dodatkowego wzmocnienia podłoża, posadzki lub podestu (oceny nośności posadzki pod zbiornik z tworzywa dokonuje wykwalifikowany konstruktor),
system MultiPower nie wymaga stosowania stalowych wzmocnień mogących ulegać korozji, dzięki czemu minimalizujemy koszty serwisu i remontów,
Jak przechowywać wodę w zbiorniku?
Woda jest szczególnym medium do magazynowania. W zależności od tego, jaki to rodzaj wody i jakim celu będzie wykorzystana, wymaga innego, ale zawsze dostosowanego do warunków, przechowywania. Niezależnie od tego, czy będzie to woda do celów przeciwpożarowych, woda do spożycia przez ludzi, woda lodowa czy woda demi – magazynowanie jej w atestowanych zbiornikach z tworzywa sztucznego będzie optymalnym rozwiązaniem, ponieważ zminimalizuje ryzyko jej zanieczyszczenia czy skażenia bakteriami np. typu Legionella.
Panele, które wykorzystujemy do montażu zbiorników do magazynowania wody pitnej lub przeznaczonej do celów socjalno-bytowych posiadają atesty higieniczne. Są one przyznawane przez Państwowy Instytut Higieny w Warszawie – to gwarancja, że rezerwy wody są wolne od zanieczyszczeń i bakterii.
Nieodpowiednie środowisko przechowywania wody może spowodować utratę jej pożądanych właściwości (na przykład woda demineralizowana, czyli woda o najwyższym stopniu czystości, wymagająca sterylności, wlana w nieodpowiedni pojemnik łatwo się zanieczyści). Ponadto zbiornik na wodę, który nie będzie odpowiednio wytrzymały, w razie uderzenia łatwo stanie się nieszczelny, co z kolei może doprowadzić do potężnej awarii w zakładzie.
Produkowane przez nas zbiorniki na wodę są wykonane z najwyższej jakości tworzywa odpornego na korozję, co jest również bardzo istotne w przypadku magazynowania wody. Dzięki swoim szczególnym właściwościom zbiorniki nadają się do przechowywania czystej wody – do spożycia przez ludzi czy wody demineralizowanej. Doskonale sprawdzają się również jako element instalacji gaszenia za pomocą mgły wodnej (konstrukcja panelowa zbiornika pozwala na uniknięcie zastosowania stalowych wzmocnień zbiorników, które mogą podlegać korozji, co może mieć negatywny wpływ na działanie systemu mgły wodnej oraz zwiększyć koszty eksploatacji i zabiegów konserwacyjnych).
Firma Amargo znajduje się wśród czołowych firm takich jak Weber Polska, Imfitex, Remer, Lech-Plast, Trokotex, Termochem, flstech, PE-System, Aquaworld, 3aqua , Skorpio, Splastic, ChemicTank, Brenal, Apakor zajmujących się zbiornikami.
Kompleksowo wykonujemy wewnętrzne zbiorniki przeciwpożarowe do magazynowania wody do celów ppoż. Dzięki wykonaniu z tworzywa zapewniającego kliniczną czystość wody ochronisz elementy instalacji ppoż. przed wtórnym zanieczyszczeniem jej elementów.
Projektujemy i wykonujemy wbudowane lub instalowane w istniejących pomieszczeniach budynków zbiorniki rezerwowe wody pitnej z atestem PZH, których celem jest magazynowanie wody do celów socjalno-bytowych bez ryzyka namnażania bakterii.
Wewnętrzne, wolnostojące, bezciśnieniowe zbiorniki na deszczówkę, przeznaczone do retencjonowania wód opadowych, wykonane z płyt modułowych tworzywa sztucznego.